معرفی سوینا

0

آشنایی با سوینا

فعالیت‌های «گروه سوینا» (سینمای نابینایان) از اوایل سال ۱۳۹۸ و به منظور ارایه محصولات فرهنگی و هنری به نابینایان و همچنین حمایت از توانمندی‌های نابینایان کشور در زمینه‌های فرهنگی و هنری، با مدیریت سرکار خانم گلاره عباسی آغاز شد. تیمی متشکل از برنامه‌ریز و هماهنگ‌کننده امور، عکاس، فیلمبردار، تدوینگر، طراح وب‌سایت، ویراستار، ناظر ضبط و … در کنار ایشان در حال فعالیت هستند. هدف ابتدایی سوینا، توضیح‌دار کردن و یا پرده‌خوانی فیلم‌ها بود اما اهداف و مأموریت سوینا به سرعت به سایر حوزه‌ها گسترش یافت.

فعالیت‌های «سوینا» به شرح زیر است:

۱) اکران فیلم توضیح‌دار: این برنامه دست‌کم هر ماه یکبار برگزار می‌شود. فیلم منتخب در برخی موارد از پیش در استدیو توسط متخصصان (بازیگران سینما و تئاتر، گویندگان، دوبلورها و…) توضیح¬دار می‌شود و یا بیشتر موارد و در روز اکران، در حضور تماشاگران توضیح‌دار (پرده‌خوانی) می‌شود. در این بخش اکران فیلم‌های ویژه کودکان نیز انجام می‌شود. همچنین سوینا در قالب همکاری با برخی از سامانه‌های نمایش درخواستی (VOD) اشتراکی، فیلم‌ها و سریال‌های توضیح‌دار را از طریق اینترنت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

۲) نقد و بررسی کتاب‌های صوتی: کتاب‌هایی که پیش‌تر صوتی شده-اند در اختیار نابینایان قرار می‌گیرد و در جلسه‌ای با حضور اهالی ادبیات و هنرمندان به نقد و بررسی آن‌ها پرداخته می‌شود.

۳ ) رادیو سوینا: در حال حاضر رادیو سوینا با برنامه¬های مختلفی از وب‌سایت سوینا (رادیوی اینترنتی) کانال تلگرام سوینا و نرم‌افزارهای عرضه‌کننده پادکست پخش می‌شود. برخی از برنامه‌های رادیو سوینا عبارتند از سوینا‌گپ، ضرب‌آهنگ، آوای تلاش، خیال عکس، قصه شب سوینا، و روی موج کودک. نابینایان نقش مهمی در تولید، اجرا و تدوین این برنامه‌ها ایفا می‌کنند

۴) تلاش برای دسترس‌پذیر کردن نرم‌افزارهای کاربردی: برای نیل به این هدف، مذاکراتی با متولیان نرم‌افزارهای فروش و مطالعه کتاب‌های صوتی و الکترونیک در جریان است.

۵) چاپ منوی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها به خط بریل: تا کنون این هدف دست‌کم در ۴۰ رستوران و کافی‌شاپ محقق شده‌است.

۶) تولید پادکست‌های ویژه: این طرح با موضوعات مختلف در مرحله تولید قرار دارد. هر اپیزود توسط نویسندگان مجرب به نگارش در می‌آید و بازیگران، گویندگان و… به شکل پادکست آن را اجرا می‌کنند.