برنامه سینما کلاسیک/ فیلم توضیح دار «کازابلانکا» با صدای سحر دولتشاهی

0

فیلم کازابلانکا به کارگردانی مایکل کورتیز، یکی از شاهکارهای سینمای جهان و محصول سینمای ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۴۲ است. این اثر بر اساس نمایش‌نامه‌ای بر روی صحنه نرفته از مورای بورنت و جان آلیسون به نام «همه به کافه ریک می‌آیند» ساخته شده‌است. ستارگان کازابلانکا هامفری بوگارت، اینگرید برگمن و پل هنراید هستند و کلود رینس، کنراد وایت، سیدنی گرین‌استریت، پیتر لوری و دولی ویلسون نیز در آن بازی کردند.
کازابلانکا ماجرای عاشقانه‌ای را در گیرودار جنگ دوم جهانی و دربارهٔ بحران پناهجویان به تصویر می‌کشد و داستان مردی است که میان «عشق و انسان خوب بودن» در حال در هم شکستن است. او باید بین «عشق به زن مورد علاقه‌اش» و «کمک به فرار مبارز چکی از دست حاکمیت وابسته به فرانسه ویشی در جهت مبارزه با نازی‌ها» تنها یکی را انتخاب کند. مدت زمان این فیلم که ۳ جایزه اسکار را در کارنامه دارد، ۱۰۲ دقیقه است.
سحر دولتشاهی، بازیگر محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون، کازابلانکا را برای گروه سوینا توضیح‌دار (پرده‌خوانی) کرده است. دوبلورهای شناخته‌شده این فیلم نیز حسین عرفانی، شهلا ناظریان، خسرو شایگان، پرویز ربیعی و شهروز ملک‌آرایی هستند.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید